Whistleblowing (s)právne #7: Ako si môžeme byť istí, že anonymný oznamovateľ je naším kolegom?

    Predstavte si situáciu… ste zodpovedná osoba v internom systéme preverovania oznámení. Prišlo vám anonymné oznámenie. Lenže, ako si môžete overiť, že je oznamovateľ v pracovnoprávnom alebo obdobnom vzťahu s vašou organizáciou, ak nepoznáte jeho identitu? Je vašou úlohou žiadať od neho nejaký dôkaz, že je u vás zamestnaný?

    ➡️ Aj takéto situácie môžu prekvapiť zodpovedné osoby, ktoré majú na starosti interné preverovanie oznámení. Pozrime sa teda, čo odporúča Právny odbor nášho úradu.

    ✅ Preverovať anonymné oznámenia odporúčame každému zamestnávateľovi, ktorý má zákonnú povinnosť mať zriadený vlastný vnútorný systém oznamovania. Ide totiž o dôležitý zdroj získavania informácií od svojich zamestnancov. Aj takých, ktorí v čase podania oznámenia nemajú záujem odhaliť svoju identitu.  

    ✅ Pri preverovaní anonymných oznámení platí, že zamestnávateľ neskúma, či je anonymný podávateľ v pracovnoprávnom alebo v inom obdobnom vzťahu. V tomto prípade sa totiž predpokladá, že zamestnávateľ si tieto informácie ani nemá možnosť overiť. 

    ✅ Zákon však myslí aj na situácie, keď si to podávateľ anonymného oznámenia rozmyslí a zverejní svoju identitu alebo je iným spôsobom v budúcnosti odhalená. V takomto prípade anonymný podávateľ už ale bude musieť sám preukázať naplnenie všetkých zákonných predpokladov na získanie postavenia oznamovateľa podľa § 2 písm. a) zákona o ochrane oznamovateľov. Vrátane toho, že o skutočnostiach uvedených v oznámení sa dozvedel v súvislosti s pracovnoprávnym alebo iným obdobných vzťahom, a že sa týkajú protispoločenskej činnosti.   

    Similar articles