Eurobarometer o korupcii 

    Pravidelný prieskum verejnej mienky v krajinách Európskej únie, Eurobarometer, meria okrem iného aj vnímanie korupcie v celej Únii. Najnovšie údaje z neho sú naozaj zaujímavé, aj keď nie potešujúce. 

    Prinášame vám zistenia z dvoch prieskumov. Prvý sa zaoberal vnímaním korupcie občanmi a ten druhý vnímaním korupcie v podnikateľskom prostredí.

    Ako sme na tom s korupciou v porovnaní s priemerom EÚ?
    • Až 77% Slovákov považuje korupciu za rozšírený problém (EÚ priemer: 68%) 
    • 82% Slovákov by povedalo, že miera korupcie sa za posledné tri roky zvýšila alebo zostala rovnaká (EÚ priemer: 84%) 
    • Oblasti, v ktorých je podľa respondentov najviac rozšírené dávanie či branie úplatkov a zneužívanie moci na osobný prospech: zdravotníctvo, politici na štátnej, regionálnej alebo miestnej úrovni, politické strany a súdy. V oblasti zdravotníctva, súdnictva, školstva a na prokuratúrach je vnímanie korupcie oproti priemeru EÚ dokonca dvojnásobné.  
    Korupcia – prekáža nám, tolerujeme ju, alebo sa na nej sami zúčastňujeme?  
    • Až 61% Slovákov považuje za prijateľné urobiť láskavosť v prípade, ak potrebujú niečo od orgánov verejnej správy alebo verejného úradu. Pre 65% občanov EÚ by to bolo, naopak, neprijateľné. Pre 44% Slovákov je prijateľné v takomto prípade dať dar a pre 26% dať peniaze.  
    • 8% Slovákov za posledných 12 mesiacov zažilo alebo bolo svedkom korupcie (EÚ priemer: 5%) a 16% Slovákov pozná osobne niekoho, kto prijal úplatok (EÚ priemer: 10%) 
    • Hlavné tri dôvody, prečo sa podľa Slovákov ľudia rozhodnú korupciu nenahlásiť, sú ťažké dokazovanie, pocit, že tí, ktorí korupciu nahlasujú, nie sú nijak chránení a presvedčenie, že zodpovední aj tak nebudú potrestaní.  
    Ako vnímajú korupciu podnikatelia na Slovensku a v EÚ? 
    • Až 85% slovenských firiem vníma korupciu ako rozšírený problém (EÚ priemer: 64%) 
    • Medzi najrozšírenejšie praktiky na Slovensku patrí podľa prieskumu uprednostňovanie priateľov a príbuzných vo verejných inštitúciách a financovanie politických strán výmenou za verejné zákazky alebo vplyv na tvorbu politík.  
    • Až 86% podnikateľov si nemyslí, že osoby a firmy pristihnuté pri uplácaní vysokopostavených úradníkov sú náležite potrestané. 56% tiež neverí, že bude potrestaná menšia korupcia osôb a firiem.  
    • Výrazné rozdiely medzi Slovenskom a európskym priemerom sú aj v otázke, či považujú za pravdepodobné, že osoby a firmy zapojené do korupčných praktík budú čeliť obvineniam, budú nahlásené alebo pristihnuté políciou alebo prokuratúrou a súd im vymeria vysokú pokutu alebo trest odňatia slobody (graf v obrázku).  
    • 12% podnikateľov má skúsenosť s tým, že niekto požiadal alebo očakával dar, výhodu alebo peniaze naviac za poskytnutie konkrétnych služieb (EÚ priemer: 4%) 
    • 45% podnikateľov si myslí, že v posledných troch rokoch im korupcia zabránila vyhrať verejnú súťaž alebo získať verejnú zákazku (EÚ priemer: 27%) 
    eurobarometer - korupcne praktiky

    Ak sa s korupciou stretnete v pracovnom kontexte a nechcete o tom mlčať, môžete sa obrátiť na náš úrad. Budeme vás sprevádzať celým procesom oznámenia a ochránime vás pred prípadnými odvetnými opatreniami zamestnávateľa.  

    Nahlasovať korupciu má obrovský zmysel a náš úrad sa stará o to, aby v tom poctiví oznamovatelia neboli sami. 

    Podobné články