Logo UOO

    Na akú ochranu majú oznamovatelia nárok

    Zákon o ochrane oznamovateľov garantuje všetkým oznamovateľom, že pre podanie oznámenia im nemôže nikto hroziť či vykonať odvetu.

    Jedným z hlavných nástrojov ochrany je tzv. status chráneného oznamovateľa. Predstavuje pre človeka preventívnu ochranu pred akýmkoľvek negatívnym pracovnoprávnym úkonom zo strany zamestnávateľa, ktorý by mal byť pomstou za podané oznámenie.

    Ak chce zamestnávateľ chráneného oznamovateľa napríklad preradiť na nižšiu pracovnú pozíciu alebo dokonca ho prepustiť, nemôže to urobiť bez nášho súhlasu. Ten dávame iba vtedy, ak zamestnávateľ preukáže, že dôvodom nie je oznámenie.

    Ďalším nástrojom ochrany je tzv. následná ochrana. Ak oznamovateľ nemá status chráneného oznamovateľa a už došlo k pracovnoprávnemu úkonu, s ktorým nesúhlasí, môže nás do 15 dní požiadať o jeho pozastavenie. Ak zamestnávateľ nepreukáže, že plánovaný úkon nemá súvislosť s oznámením, úkon na 30 dní „zmrazíme“ a následne súd rozhoduje, či je platný alebo neplatný.

    Nemenej podstatné je, že zákon vyslovene prikazuje zamestnávateľom pri preverovaní interných oznámení, ale napríklad aj nášmu úradu, dodržiavať mlčanlivosť o totožnosti oznamovateľa a dotknutých osôb. Oznamovatelia tak majú nárok aj na ochranu svojej identity.

    Podmienky poskytnutia jednotlivých druhov ochrán a ich výhody sme zhrnuli do prehľadnej tabuľky.

      Status chráneného oznamovateľa Pozastavenie platnosti výpovede alebo iného pracovnoprávneho úkonu  
    Typ ochrany Preventívna ochrana Následná ochrana
    Kto poskytuje ochranu Prokuratúra alebo správny orgán Úrad na ochranu oznamovateľov
    Kedy požiadať o ochranu Pri podaní oznámenia alebo kedykoľvek počas trestného / správneho konania. O udelení statusu bude informovaný váš zamestnávateľ aj ÚOO. Do 15 dní od doručenia informácie o výpovedi alebo inom pracovnoprávnom úkone, s ktorým nesúhlasíte – v prípade, ak ich považujete za odvetu za oznámenie.
    Ako vás ochráni V prípade, ak by zamestnávateľ chcel voči vám vykonať akýkoľvek negatívny pracovnoprávny úkon, ako napríklad výpoveď, musí požiadať o súhlas ÚOO. Ten preskúma, či má zamestnávateľ na úkon objektívne dôvody alebo je dôvodom iba pomsta za oznámenie. Ak ÚOO zistí, že úkon mal súvis o oznámením o nezákonnej činnosti, na 30 dní ho pozastaví. Oznamovateľ sa musí do 30 dní obrátiť na súd, ktorý vydá tzv. neodkladné opatrenie, čo v praxi znamená, že daný úkon je „zmrazený“, kým súd definitívne nerozhodne, či je alebo nie je platný.
    Benefit ochrany Bez súhlasu ÚOO nemôže zamestnávateľ voči vám zakročiť. Nemusíte sa obracať na súd, o prípade rozhodne nezávislý štátny úrad. Kým súd rozhodne, ostávate zamestnaný a poberáte mzdu.
    Kto rozhoduje o výsledku Úrad na ochranu oznamovateľov Súd

    Podobné články