Najčastejšie otázky
Bohužiaľ, bez dôkazov, ktoré by podložili vaše podozrenie o porušení zákona, sa nebude mať náš úrad ani orgány činné v trestnom konaní či správne orgány od čoho odraziť a vaše oznámenie preveriť. Zamyslite sa, či nemáte k dispozícii dokumenty, e-mailovú komunikáciu, sms správy a podobne, ktorými by ste mohli podložiť vaše oznámenie.
Oznamovanie nezákonnej činnosti sa nepovažuje za porušenie zmluvnej povinnosti zachovávať mlčanlivosť ani za porušenie povinnosti zachovávať mlčanlivosť podľa osobitných predpisov.
Osobitne chránenými sú však informácie, ktoré sa týkajú obsahu zdravotnej dokumentácie, ochrany utajovaných skutočností alebo dôverných informácií medzi advokátom a jeho klientom.
Osobitnú ochranu si zasluhuje aj telekomunikačné, bankové alebo daňové tajomstva. Ak sa nezákonná činnosť týka týchto informácií, je potrebné vopred posúdiť, ktoré z nich sú nevyhnutné na odhalenie napr. trestnej činnosti, pretože oznamovateľ môže v prípade neuváženého prezradenia informácií čeliť riziku trestného stíhania.
Vo všeobecnosti sú personálne otázky v kompetencii zamestnávateľa, teda štatutára organizácie, podliehajú však aj pravidlám zákonov, najmä zákona o štátnej službe alebo zákona o verejnej službe. Dozor nad dodržiavaním týchto pravidiel vykonáva Úrad vlády Slovenskej republiky, ktorému je možné adresovať podnet. Či ide o porušenie zákona je potrebné posúdiť vždy podľa konkrétnych okolností. Takýto podnet je možné považovať za oznámenie a je ho možné podať aj u vlastného zamestnávateľa (interný oznamovací systém), Úradu vlády SR alebo Úradu na ochranu oznamovateľov. ÚOO takýto podnet, ak je dôvodný, postúpi Úradu vlády SR.
Ak máte podozrenie, že došlo k trestnej činnosti, môžete sa obrátiť aj na prokuratúru alebo Úrad na ochranu oznamovateľov, napríklad prostredníctvom nášho elektronického formulára. Ak vyhodnotíme vaše oznámenie ako opodstatnené, môžeme oznámenie postúpiť na orgány činné v trestnom konaní aj bez uvedenia Vašej identity.
Náš úrad prijíma oznámenia o trestnej činnosti či spáchaní správneho deliktu, ktoré majú dopad na verejný záujem a dozvedeli ste sa o nich v súvislosti s prácou. Sťažnosti v individuálnych sporoch možno spravidla podať na nadriadený orgán danej inštitúcie, voči ktorej sťažnosť smeruje. Ak sa napríklad chcete sťažovať na postup polície v rámci trestného konania, môžete sa obrátiť na príslušného prokurátora s uvedením spisovej značky, ktorú máte z polície. Ak ste nespokojní s postupom prokurátora okresnej prokuratúry, môžete podať sťažnosť na nadriadenú – teda krajskú prokuratúru. Ak sa sťažujete na postup stavebného úradu, je potrebné obrátiť sa na regionálny úrad pre územné plánovanie a výstavbu . Taktiež je možné sa obrátiť na Kanceláriu verejného ochrancu práv, ktorý všeobecne chráni základné práva a slobody fyzických osôb a právnických osôb v konaní pred orgánmi verejnej správy a ďalšími orgánmi verejnej moci, ako aj dodržiavanie základných zásad dobrej verejnej správy.
Môžete sa obrátiť na Úrad na ochranu oznamovateľov, ktorý má kompetenciu kontrolovať zamestnávateľov, či dodržiavajú zákon v oblasti prevádzkovania vnútorných systémov preverovania oznamovaní.