Priebeh kontrol
Základné informácie k výkonu kontroly
Úrad na ochranu oznamovateľov (ďalej len „Úrad“) v rámci svojej kontrolnej činnosti kontroluje uplatňovanie zákona č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len “zákon o ochrane oznamovateľov”). Na výkon kontroly sa zároveň vzťahujú základné pravidlá kontrolnej činnosti zakotvené v ustanoveniach § 8 až 13 zákona č. 10/1996 Z. z. o kontrole v štátnej správe.Kontrola môže byť v zmysle zákona o ochrane oznamovateľov zameraná na:
- dodržiavanie ustanovení o poskytnutí ochrany a výkone ochrany,
- spôsob, akým sa zamestnávateľ alebo dotknutá osoba správala k oznamovateľovi v čase po podaní oznámenia,
- dodržiavanie ustanovení o vnútornom systéme preverovania oznámení.
Začiatok kontroly
Kontrola sa začína okamihom doručenia písomného oznámenia o začatí kontroly, ktoré okrem všeobecných náležitostí obsahuje termín a miesto výkonu kontroly, jej predmet, účel a cieľ. Termín výkonu kontroly je kontrolovanému subjektu oznámený v dostatočnom časovom predstihu tak, aby mohol poskytnúť primeranú súčinnosť (napr. zabezpečenie prítomnosti štatutárneho orgánu, splnomocneného zástupcu, interných dokumentov, sprístupnenie pracoviska, PC a pod.).
Účelom kontroly je najmä preverenie plnenia povinností zakotvených v zákone o ochrane oznamovateľov, nastavenia funkčnosti interných dokumentov a systému preverovania oznámení kontrolovaného subjektu. Prílohou oznámenia o začatí kontroly je aj písomné poverenie na výkon kontroly. Poverenie obsahuje okrem všeobecných náležitosti aj informácie o zložení kontrolnej skupiny, označení jej vedúceho a členov.
Výkon kontroly môže prebiehať dvoma spôsobmi vždy tak, aby bol zabezpečený jej účel:
a) Kontrola na mieste,
b) Kontrola vykonávaná na diaľku
Priebeh kontroly „na mieste“
Na úvod kontroly vedie vedúci kontrolnej skupiny rozhovor so zástupcom kontrolovaného subjektu, ktorému vysvetlí jej priebeh. Formou rozhovoru sa zvyknú vyžadovať relevantné vyjadrenia zástupcu kontrolovaného subjektu týkajúce sa predmetu kontroly, ktoré sa zapisujú do priebežného protokolu.Priebežný protokol, ktorý podpisujú členovia kontrolnej skupiny a zástupcovia kontrolovaného subjektu, sa vyhotovuje v dvoch rovnopisoch, pričom jeden zostáva k dispozícii kontrolovanému subjektu. V prípade, že kontrolovaný subjekt požaduje viac rovnopisov, je potrebné na to upozorniť kontrolnú skupinu pri podpise priebežného protokolu.
Priebeh kontroly „na diaľku“
Spolu s oznámením o začatí kontroly v tomto prípade úrad doručuje aj poverenie na vykonanie kontroly a výzvu na predloženie dokladov a vyjadrení potrebných k výkonu kontroly. Na doručovanie týchto písomností ÚOO využíva primárne elektronickú formu komunikácie.
Metodika
Pri výkone kontroly sa využívajú nasledujúce metódy, techniky a iné postupy získavania informácií:
- štúdium dokladov a písomností,
- rozhovory s príslušnými zamestnancami kontrolovaného subjektu,
- analýza údajov uvedených v poskytnutých dokumentoch.
Výstup z kontroly
Po ukončení výkonu kontroly a zadovážení podstatných dokumentov a vyjadrení, vypracuje kontrolná skupina objektívny výstup z kontroly, ktorý môže mať podľa jej výsledkov formu protokolu alebo záznamu z kontroly.
Úrad pristúpi k vypracovaniu záznamu o kontrole vtedy, ak výsledok kontroly konštatuje, že nedošlo, resp. nebolo zistené žiadne porušenie zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Podpísaním záznamu o kontrole členmi kontrolnej skupiny sa kontrola definitívne končí.
Úrad pristúpi k vypracovaniu protokolu z kontroly vtedy, ak kontrolná skupina na základe výsledkov kontroly poukazuje na porušenie zákona. Protokol sa doručuje kontrolovanému subjektu, ktorý môže voči kontrolným zisteniam v lehote určenej kontrolnou skupinou (spravidla 5 pracovných dní) podať námietky.
Ukončenie kontroly a ďalší postup
Prerokovanie protokolu sa uskutočňuje v sídle Úradu na ochranu oznamovateľov na adrese Námestie slobody 29, 811 06 Bratislava. O prerokovaní protokolu, vrátane jeho prípadných dodatkov sa vyhotovuje zápisnica.
Za nesplnenie nápravných opatrení môže úrad podľa § 19 ods. 1 písm. a) a b) zákona o ochrane oznamovateľov uložiť pokutu až do výšky 30 000 eur.
Záver
Po podpísaní zápisnice o prerokovaní protokolu (príp. po odmietnutí jej podpísania) je výsledok kontroly spoločne s potrebnými podkladmi pre vydanie rozhodnutia bezodkladne postúpený na Oddelenie správnych konaní a metodiky, ktoré môže začať voči kontrolovanému subjektu správne konanie vo veci uloženia pokuty podľa § 19 ods. 2 zákona o ochrane oznamovateľov až do výšky 50 000 eur a podľa § 19 ods. 3 zákona o ochrane oznamovateľov až do výšky 100 000 eur.