Možnosti ochrany

    Zákon o ochrane oznamovateľov vám garantuje, že pre podanie oznámenia vám nemôže nikto hroziť či vykonať voči vám odvetu.

    Status chráneného oznamovateľa

    Jedným z hlavných nástrojov ochrany oznamovateľov je tzv. status chráneného oznamovateľa. Ak podáte trestné oznámenie, ochranu vám môže udeliť prokurátor. Ak upozorníte na správny delikt, ochranu vám môže priznať správny orgán, ktorý bude delikt preverovať.

    Status vám môžu udeliť iba v prípade, že vaše oznámenie vyhodnotia ako kvalifikované. To znamená, že môže prispieť alebo prispelo k objasneniu závažnej protizákonnej činnosti alebo k odhaleniu či usvedčeniu jej páchateľa. Do kategórie závažnej protizákonnej činnosti spadajú konkrétne trestné činy ako aj správne delikty, za ktoré je možné uložiť pokutu s hornou hranicou 30 000 eur.

    Pred požiadaním o status je potrebné zvážiť, či je za daných okolností pre vás tou najvhodnejšou formou ochrany. O jeho udelení totiž dostáva informáciu nielen Úrad na ochranu oznamovateľov, ale aj váš zamestnávateľ. Ak nechcete, aby vaša identita bola odhalená, môžete namiesto statusu požiadať len o potvrdenie o podaní trestného oznámenia či oznámenia o správnom delikte.

    Status chráneného oznamovateľa predstavuje pre človeka preventívnu ochranu pred  negatívnym pracovnoprávnym úkonom zo strany zamestnávateľa. V prípade, ak sa chce zamestnávateľ oznamovateľovi pomstiť napríklad preradením na nižšiu pracovnú pozíciu alebo dokonca výpoveďou, nemôže to urobiť bez  súhlasu úradu. Zamestnávateľovi úrad udelí súhlas len vtedy, ak preukáže, že navrhovaný pracovnoprávny úkon nesúvisí s oznámením, inak žiadosť zamestnávateľa zamietneme. Rovnako platí, že preventívna ochrana neposkytuje ochranu pred dôsledkami zlyhaní zamestnanca, ktorý je zároveň oznamovateľom. Ak zamestnanec vážne poruší pracovnú disciplínu a zamestnávateľ s ním chce ukončiť pracovný pomer, úrad súhlas s ukončením udelí, ak zamestnávateľ preukáže, že opatrenie nesúvisí s oznámením.

    Následná ochrana 

    Ďalším nástrojom ochrany je tzv. následná ochrana. Ak oznamovateľ nemá status chráneného oznamovateľa a už došlo k pracovnoprávnemu úkonu, s ktorým nesúhlasí, môže úrad do 15 dní požiadať o jeho pozastavenie. Ak zamestnávateľ nepreukáže, že plánovaný úkon nemá súvislosť s oznámením, úrad úkon na 30 dní „zmrazí“ a oznamovateľ následne musí podať návrh na vydanie tzv. neodkladného opatrenia.

    V praxi to znamená, že kým súd definitívne nerozhodne o platnosti či neplatnosti výpovede, oznamovateľ je ďalej zamestnaný a poberá mzdu. Aj počas tohto obdobia si však zamestnanec musí riadne plniť pracovné povinnosti. 

    Ochrana identity 

    Všetci, ktorí prídu do styku s oznámením o nezákonnej činnosti, sú povinní dodržiavať mlčanlivosť o totožnosti oznamovateľa. Či je to zamestnávateľ, ktorý preveruje interné oznámenie alebo náš úrad.

    Ochrana identity je pre nás najvyšším princípom a ak chce oznamovateľ ostať v anonymite, podávame trestné oznámenia či oznámenia o správnom delikte v mene úradu a neprezrádzame meno oznamovateľa. Rovnako tak prijímame anonymné oznámenia o nezákonnej činnosti na pracovisku.