Chcem podať oznámenie
Ak ste v súvislosti s výkonom svojej práce odhalili porušovanie zákonov – či už nejaký trestný čin alebo správny delikt –, je niekoľko spôsobov, ako to oznámiť.
Interne – svojmu zamestnávateľovi
Externe – ÚOO a príslušným orgánom
Interne – svojmu zamestnávateľovi
Každý zamestnávateľ s 50 a viac zamestnancami (vo verejnej sfére od 5 zamestnancov) musí mať zo zákona nastavený vnútorný systém oznamovania nezákonných činností. To znamená, že má určené kanály, cez ktoré možno bezpečne podať oznámenie, aj zodpovedného pracovníka, ktorý ho následne preverí. Tiež musí existovať interný dokument, v ktorom sú spísané pravidlá podávania a preverovania oznámení.
Vnútorný oznamovací kanál vám odporúčame využiť, ak mu dôverujete a nemáte obavu z odvetných opatrení. Na interný kanál sa môžete obrátiť aj anonymne, ak to váš zamestnávateľ umožňuje, čo zistíte vo vašich interných pravidlách.
Externe – Úradu na ochranu oznamovateľov a príslušným orgánom
Úrad na ochranu oznamovateľov môže byť prvým miestom kontaktu, ak si ešte nie ste istí, či ste narazili na niečo nezákonné, ale aj v prípade, že ste už rozhodnutí podať oznámenie.
Poradíme vám, aké dôkazy je vhodné predložiť a budeme vašim navigátorom v celom procese podania trestného oznámenia či oznámenia o správnom delikte. Ak sa obávate o svoju bezpečnosť, môžeme oznámenie postúpiť príslušným vyšetrovacím orgánom bez uvedenia vášho mena, pod našou hlavičkou. Prípadne aj nám môžete oznámenie podať anonymne.
Ak sa potrebujete pred podaním oznámenia poradiť o vašej situácii, obráťte sa na nás.
Základné informácie Vám poskytneme na našej bezplatnej infolinke 0800 221 213.
Časová dostupnosť infolinky:
Pondelok: 13:00 — 16:00
Utorok: 9:00 — 12:00
Streda: 13:00 — 16:00
Štvrtok: 9:00 — 12:00
Oznámenie môžete vykonať:
Elektronicky:
Poštou / osobne do podateľne na adrese:
Námestie slobody 29
811 06 Bratislava
Časová dostupnosť podateľne:
Pondelok: 8:00 — 12:00
Streda: 12:00 — 16:00
Piatok: 8:00 — 12:00
Tel. číslo podateľne: 0948 935 239
Oznámenie môžete podať aj na prokuratúru (trestné činy), správny orgán (správne delikty) alebo príslušnú inštitúciu Európskej únie podľa toho, čoho sa oznámenie týka. Tieto inštitúcie majú právomoc vaše oznámenie vyšetriť a následne vinníka postihovať. Sú tiež oprávnené udeliť oznamovateľovi status chráneného oznamovateľa, ak oznámenie vyhodnotia ako kvalifikované.
Je váš prípad iný alebo si nie ste istý na koho sa obrátiť? V tom prípade pokračujte na podstránku nižšie: