Podcast Neumlčaní: Oznamovatelia sú bojovníci

    logo podcastu Neumlčaní

    Úrad na ochranu oznamovateľov funguje už takmer rok a pol. Za ten čas sa naň obrátilo viac ako 500 ľudí. Mnohí z nich hovorili nielen o porušovaní zákonov, ale aj o kreatívnych formách šikany, ktoré zažívali, keď sa rozhodli nemlčať.

     

    Úrad síce nateraz nemôže detailne informovať o kauzách, ktoré má aktuálne na stole, na anonymizovaných prípadoch ale môže priblížiť, ako funguje právna ochrana oznamovateľov v praxi.

     

    Ako a komu sa udeľuje, na čo všetko si musia dávať klienti úradu pozor vysvetľuje v piatej epizóde podcastu Neumlčaní riaditeľka právneho odboru úradu Nikola Jaborníková. Advokát Stanislav Ďurica z právnickej kancelárie Dentons, ktorý probono zastupuje niektorých klientov úradu, zase približuje, ako prebiehajú súdne spory o neplatnosť výpovede a či niečo stoja oznamovateľa.

     

    “Naozaj si všímam, že keď držíme chrbát oznamovateľovi, idú tie trestné konania akosi rýchlejšie. Môžeme totiž aj nazerať do spisu a navrhovať dôkazy,” približuje Jaborníková ďalšiu kompetenciu úradu, vďaka ktorej môže oznamovateľom pomôcť aj v trestných a správnych konaniach.

     

    Obaja právnici sa zhodujú, že to, čo spája oznamovateľov, je najmä ich silný zmysel pre spravodlivosť a nechuť byť súčasťou podvodov či systémových zlyhaní. “Zaslúžia si našu vďaku a podporu za to, že sa dokázali postaviť niečomu nezákonnému. Sú to bezpochyby bojovníci,” hovorí Ďurica.

     

    Vypočujte si podcast Neumlčaní, ktorý pre vás pripravuje každý prvý štvrtok v mesiaci Úrad na ochranu oznamovateľov v produkcii denníka SME.

    Podobné články